Archive for Únor, 2014

24
Úno

Hostinec U Dudka

   Posted by: Georgeho Pivni   in Ostatní

Hostinec “U Dudka” se nachází v západní části Prostějova v Krasicích, na náměstí J. V. Sládka 175/2a, za hasičskou zbrojnicí, v blízkosti místního kostela. Musím přiznat, že tato hospůdka patří mezi moje oblíbené. Posezení u krbu v nekuřácké místnosti je naprosto parádní. Tato hospoda je především známá a zvláštní tím, že se v ní celoročně podávají grilované speciality. Třeba koleno, žebro, steak a další. Je to opravdu vynikající. A když si ještě představíte orosenou jedenáctku Svijanský máz velice dobré kvality, tak si připadáte jako v ráji. Výběr piv je samozřejmě větší točí ještě Gambrinus a Plzeňskou dvanáctku. Já a moji kamarádi tuto hospůdku rozhodně doporučujeme navštívit. Stojí to za to.

12
Úno

Hradební pivnice

   Posted by: Georgeho Pivni   in Ostatní

Restaurace  Hradební pivnice  stojí na stejnojmenné ulici. Po delší době jsem se sem vrátil a byl jsem mile překvapen. Pivnici bych zařadil do kategorie lepší čtyřka. Na čepu je hanušovická Holba a minipivovar Valášek. Co se týká kvality piva tak menší výhrady mám k jedenáctce Šeráku má trochu víc bublinek, ale dvanáctka nebo čtrnáctka jsou výborné.  Ačkoli je restaurace pojata jako kuřácká, v její zadní části je vyčleněn prostor s několika stoly bez popelníků. Kdysi tady byl kulečník a šipky. Po návštěvě, až tolik nesmrdíte. V létě je velkou výhodou zahrádka. Vyzkoušel jsem i polední menu a vše bylo naprosto v pořádku. Personál je příjemný, aby ne jsou to mladé slečny, nebo snad už paní? Rozhodně doporučuji návštěvu této klasické restaurace v pěkném prostředí.

8
Úno

Bejvávalo

   Posted by: Georgeho Pivni   in Ostatní

Začnu vzpomínáním na hospody, které již nejsou a bohužel už nebudou. Je to třeba restaurace Lidový dům na ulici Vápenice, dříve Třída pionýrů. Byla to klasická restaurace kde točili dobré pivo, tuším Černá hora a poměrně dobře vařili. Vzpomínám si jak jsme tam s kamarádem co by dítka školou povinné chodili kupovat domácí smažené brambůrky. Ve dvoře byla malá zahrádka. Je škoda, že tato restaurace už není. Byl tu sice jeden pokus o vzkříšení pod názvem myslím U fotografa, ale kvality té původní se zdaleka nedostávalo. Pivo Litovel rozhodně nebylo špatné. Stala se z toho zahulená putika se špatnou obsluhou, hospodský se občas  zlil jak mužik a hosté se obsluhovali sami. Jindy se také stalo, že majitel nezaplatil za elektriku a tak se sedělo u piva za svitu pohřebních svíček. Přiznávám jistý nádech romantiky to byl, ale nic moc.  Už je to pryč a jsem zvědavý jestli se někdo pokusí o návrat legendy. Osobně si myslím, že ne. Ale kéž bych se pletl.

8
Úno

Chuť piva

   Posted by: Georgeho Pivni   in Ostatní

S chutí piva jsem se seznámil před více než 25 lety a od té doby je v Prostějově poměrně málo hospod které jsem nenavštívil. Začínal jsem v restauraci Morava kde točili skvělou prostějovskou dvanáctku za 4,80 Kčs.  Potom jsme s klukama chodili několik let  na dvojku ke Kalichovi, na guláš pro bojovníka do restaurace u Sluníčka, k Rybářovi, do Záhoří, Šárky a spoustu dalších. Ovšem v posledních letech už není jednoduché vybrat hospodu kde si opravdu pochutnáte na perfektně natočeném pivu s krásnou bohatou a hustou pěnou.

Tímto blogem bych chtěl pozvednout pivní kulturu, vždyť pivo je náš národní nápoj a v jeho konzumaci jsme první na světě, tak proč pít patoky. Ještě musím přiznat, že jsem zarytý odpůrce kuřáků, tudíž hospody kde mají sice dobré pivo, ale po návštěvě ještě týden větrám oblečení nebudou tou pravou volbou. Pokud ovšem mají zahrádku  tak je to v létě velká výhoda a kuřáky jim odpustím. Za mlada mě to tolik nevadilo, ale teď ano.

Docela bych si přál, aby se vrátili časy jako ve filmu Postřižiny, kdy správce pivovaru nastartoval svůj motocykl a jezdil po hospodách kam dodával pivo a kontroloval jeho kvalitu. Myslím si, že v některých hospodách by se divil co s tím pivem dokáží udělat. Od špinavých trubek, až po ředění vodou.

Veškeré psaní o hospodách je samozřejmě můj subjektivní názor, který nikomu nevnucuji a budu velice rád, když se v komentářích vyjádříte zda se mnou souhlasíte či nikoli.  Nemám v úmyslu nikoho poškodit a ani nikomu dělat reklamu, ale chci jít na dobré pivo a vy jistě také. Pokud vás zajímá historie prostějovských restaurací a hospod tak před několika lety natočil Tomáš Vincenec pěkné dvd s názvem Místopis prostějovských hostinců. Bohužel nevím jestli se dá ještě toto dvd sehnat. Tak a jdeme na to.

6
Úno

Něco o mně:

   Posted by: Georgeho Pivni   in Ostatní

Je mi 43 let, jsem ženatý a mám dvě dcery Janu a Evu.  Bydlím v Prostějově a rád chodím s kamarády na dobré pivo. A to je právě ten problém.

Kam zajít na pivo a pochutnat si? Proto jsem se rozhodl psát tento blog.

Chodit po hospodách a přidávat své postřehy o kvalitě piva. Nejsem žádný studovaný odborník, jen mně nebaví utrácet těžce vydělané peníze za pivo nevalné kvality.  To je na úvod vše a těším se na další příspěvky.